Zdrowe herbaty i ich zastosowanie.
Przewodnik po zdrowych herbatach - zacznij dbać o swoje zdrowie przy pomocy herbatek!
Oprócz swego unikalnego smaku, herbaty często mają również pozytywne działanie zdrowotne. Każdy rodzaj herbaty charakteryzuje się innym, dobrym dla naszego organizmu działaniem leczniczym. Przyjrzymy się dzisiaj najpopularniejszym rodzajom herbat i przeanalizujemy co w sobie zawierają i jakie plusy może nieść ich spożywanie dla naszego codziennego samopoczucia.
Herbata czarna
Zdecydowanie najpopularniejsza w naszym kraju jest herbata czarna. Proces jej pozyskiwania rozpoczyna się od poddaniu liściu procesowi fermentacji, a następnie ich wysuszeniu. Charakteryzuje ją przede wszystkim bardzo wysoka zawartość kofeiny - działa więc pobudzająco, a jej efektów doszukiwać możemy się również w poprawionej pamięci czy koncentracji. Jeśli chodzi o pozytywne oddziaływanie stricte na nasze zdrowie, herbata czarna ma działanie bakteriobójcze, przez co jest dobrym środkiem leczącym przy przeziębieniu czy grypie. Również przy nadciśnieniu warto regularnie pić herbatę czarną, gdyż ma ona działanie obniżające ciśnienie krwi. Kolejnym wartym uwzględnienia aspektem czarnej herbaty jest jej działanie odchudzające. Podczas diety zaleca się spożywać herbatę czarną bezpośrednio po posiłku - sprzyja ona trawieniu, a także zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
Herbata biała
W Polsce herbaty biały nie są zbyt chętnie kupowane, co jak się za moment okaże jest niemałym błędem. Herbatę pozyskuje się dzięki wysuszaniu listków, a w zasadzie ich najwcześniejszej fazy, czyli pączków. Podobnie jak herbata czarna, cechuje ją wysoka zawartość kofeiny. Jest również liderem spośród wszystkich herbat jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów.
Herbata zielona
W naszym kraju herbata zielona znajduje się na drugim miejscu pod względem popularności. Wytwarzana jest poprzez suszenie liści herbacianych od razu po zerwaniu. Herbata zielona zawiera alkaloidy, witaminę B, witaminę C, witaminę E, witaminę K, związki mineralne, olejki eteryczne oraz przede wszystkim związki garbnikowe. W kontekście leczniczym, picie herbaty zielonej opóźnia proces starzenia się skóry oraz organizmu i działa antybakteryjnie. Jej stosowanie również przydaje się podczas grypy czy przeziębień. Największą furorę herbata zielona robi jednak ze względu na swoje wartości działające odchudzająco. Przede wszystkim - przyspiesza ona metabolizm, co przekłada się na zdecydowanie szybszą utratę wagi. Pomaga ponadto przy procesie trawiennym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dane te przetwarzane są dobrowolnie.